niedziela, 29 listopada 2015

Nie żyj by pracować, pracuj by żyć !



le to robisz", "przyłóż się bardziej", "nie potrafisz", "nie nadajesz się". Tego typu zarzuty prawie każdy, choć raz w życiu usłyszał w pracy. W wielu firmach występuje mobbing, a pracodawcy czują się bezkarni.
Miałam wstrzymać się z tym postem, jeszcze jakiś czas, ale parę dni temu po zakończeniu pracy i przy zdawaniu rzeczy w biurze, po raz kolejny usłyszałam od manager, że źle pracuje. Może w innym przypadku zgodziłabym się z nią, bo każdy może mieć słabszy dzień. Ale nie wtedy. Ze strony supervisora nie było żadnego upomnienia, więc i manager nie miała podstaw, żeby mnie upominać. A jednak to zrobiła. Tym jednym stwierdzeniem przelała szalę goryczy. Teraz, jestem już przekonana, że padłam ofiarą nękania, jak wiele moich znajomych z pracy. Nie wiem jak oni, ale ja szanuje siebie, swoje poczucie wartości i nie pozwolę nękać się w żaden sposób.
Nękanie w pracy bardzo źle wpływa na nasze zdrowie fizyczne a przede wszystkim psychiczne.
Mobbing może prowadzić do zaniżonej samooceny, problemów ze snem, depresji, bólów brzucha oraz zmiany twojego zachowania. Nikt idąc, lub wracając z pracy nie powinien z jej powodu uronić choćby jednej łzy. Niestety wiele razy byłam świadkiem, jak moje koleżanki z pracy płakały, bo supervisor znowu się przyczepiła.

Co można nazwać nękaniem w pracy??

*Twój przełożony specjalnie upomina Cie w obecności osób trzecich, chociaż wcześniej miał sposobność, by zrobić to na osobności.

*Jesteś bezpodstawnie i nieustannie upominany.

*Przełożony na Ciebie krzyczy, podnosi głos, grozi Ci lub poniża.

*Masz więcej obowiązków, niż reszta pracowników lub odwrotnie - Twoje obowiązki zostały Ci odebrane, przez to mniej zarabiasz.

i wiele innych... 
Wszystkie zachowania, które w jakiś sposób uwłaczają Twojej osobie, obrażają Cię lub poniżają i sprawiają, że w pracy czujesz się niekomfortowo, można nazwać nękaniem. 

Jak się skutecznie bronić przed nękaniem w pracy ??

Przede wszystkimi staraj się wykonywać swoje obowiązki wzorowo. Każde polecenie, które wydaję Ci się bezsensowne, spróbuj wyjaśnić i dopytuj się o jego wykonanie i prezentacje. Zawsze zachowuj spokój i nie pozwól się sprowokować. Dużo rozmawiaj ze swoimi współpracownikami, na temat waszego "dręczyciela", nie trzymaj w tajemnicy tego, że jesteś nękany. 

Zwolnienie dyscyplinarne

Zwolnienia dyscyplinarnego można spodziewać się tylko w trzech przypadkach:

1. Utrata lub niemożność wykonywania pracy z powodu utraty uprawnień.

2.Pracownik zostanie skazany prawomocny wyrokiem sądu i automatycznie nie może wykonywać swojej pracy.

3.Przychodzenie do pracy w stanie upojenia alkoholowego, lub pod wpływem narkotyków. Również notoryczne spóźniania, opuszczanie miejsca pracy bez wiedzy przełożonych, oraz nieusprawiedliwione nieobecności.

Pamiętaj, że jeśli te trzy powyższe podpunkty nie dotyczą Cie w żaden sposób, pracodawca nie ma prawa zwolnić Cię dyscyplinarnie.


Nigdy, nie pozwalaj, żeby ktokolwiek się nad Tobą znęcał. Czasem wystarczyć rozejrzeć się na dookoła, żeby zobaczyć, że masz szanse dostać się do pracy na lepsze stanowisko i przede wszystkim ze sprzyjającą atmosferą.





Napisała: Kasia
Zdjęcia: Internet oraz Kasia

2 komentarze:

  1. Zgadzam się, nie można dać sobą pomiatać. Jednak z tego co da się zaobserwować, ludzie często boją się wyrwać z takiej sytuacji, boją się, że to oni poniosą konsekwencje tego, że się sprzeciwili, a pracodawca zostanie bezkarny.

    Masz świetny naszyjnik!

    www.kwietniowaaa.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuje ! :)
    Zdaję sobie z tego sprawę i jestem z tego powodu mocno niepocieszona. Ludzie tkwia w sytuacjach i miejscach dla siebie szkodliwcyh, przez co często podupadają na zdrowiu fizycznym i psychicznym. Jesteśmy dorośli, mamy jedno życie. Musimy robić wszystko, aby być szczęśliwym i uśmiechniętym.

    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń